اخبار

استخدام پرستار کودک در منزل

65_44001061

در عصر جدید معزل خانم های متأهل و شاغل نگهداری فرزندشان به نحو احسنت است طوری که هم ازنظر فکری و هم از نظر جسمی به کودکشان رسیدگی لازم شود در این مقاله تفاوت نگهداری و مراقبت از کودک در منزل و یا در مهد کودک ها را بررسی می کنیم .

 

این روزها بعضی زوج های شاغل ترجیح می دهند به جای فرستادن فرزندشان به مهدکودک، پرستارکودک استخدام کنند تا نگرانی های شان از بابت مراقبت و نگهداری از کودک در منزل کمتر شود.اما حضور پرستار کودک در خانه به طور معمول با دردسرهایی همراه است،

سن مناسب کودک برای استخدام پرستار

از اولین نکاتی که در مورد انتخاب پرستار کودک در منزل باید درنظر بگیرید، سن کودک می باشد. در سنین پایین تر که کودک به مراقبت نیازدارد، بهتراین است که پرستار با مهارت های نگهداری از کودک آشنا باشد و در این زمینه تجربه کافی را دارا باشد.

برای مثال پرستارانی که خودشان مادر هستند یا تجربه نگهداری از کودک را دارند، برای نگهداری از کودک در منزل و در این سن گزینه مناسب تری محسوب خواهند شد.

نکته : در مورد کودکانی که هنوز توانایی حرف زدن ندارند کنترل شرایط اهمیت بیشتری پیدا می کند کودکان بزرگ تری که خودشان قادر به صحبت کردن می باشند و می توانند اتفاقات خانه را گزارش دهند اما علاوه بر این در مورد کودکان بزرگ تر توصیه می شود پدر و مادر پرستاری را انتخاب کنند که توانایی کار و بازی با کودک را داشته باشد.

حتی اگر پرستار قادر باشد کارهای آموزشی انجام دهد و تجربه یا تحصیلات مرتبط داشته باشد، داشتن این قابلیت ها به مراتب بهتر است. بهترین سن برای پرستار کودک بین ۲۸ تا ۴۰ سال می باشد.

شیوه انتخاب پرستار کودک مناسب

نکات مورد توجه در روز مصاحبه پرستار کودک

زمانی که والدین از طریق موسسه خدمات در منزل یا آشنایان با پرستار کودک آشنا شدند، بهتر است قبل از استخدام پرستار و سپردن کودک، با او مصاحبه کنند. در روز مصاحبه شرح وظایف باید به طور واضح و مشخص بیان شوند.

مثلا مادر بگوید که انتظار دارد پرستار کودکش چه غذاهایی را برای کودک در منزل آماده کند، آیا لازم است که خود پرستار هم برای کودک غذا بپزد، آیا لازم است بخشی از کارهای آموزشی را هم برعهده داشته بگیرد و آیا می تواند کودک را از خانه بیرون ببرد؟ عادت های غذایی کودک، ویژگی های رفتاری، حساسیت های غذایی و مواردی از این دست هم نکات مهمی می باشند که باید به پرستار کودک گوشزد کنید.

هرقدر این توافقات واضح تر باشد امکان بروز مشکلات در آینده کمتر می باشد. اگر این صحبت های اولیه شفاف نباشد این احتمال وجود دارد که بعد از مدتی بنا به دلایلی مشکلاتی ایجاد شود و والدین از عملکرد پرستار رضایت کافی نداشته باشند. درنتیجه این موضوع سبب شود که پرستار کارش را ترک کند یا اخراج شود که این موضوع ممکن است بر احساسات کودک تاثیر منفی بگذارد.

علاوه بر این هر خانه ای قانون و خط قرمزهایی دارد که باید در مورد این نکات هم حتما با پرستار خود صحبت کنید. پیشنهاد می کنیم که مادر در مورد محل قرار گرفتن تلفن های تماس ضروری، داروهای کودک، دفترچه بیمه و… پرستار را مطلع کنید تا در شرایط اضطراری پرستار به موقع بتواند به کودک کمک کند.

کنترل از راه دور

در مورد کودکان که در سنین قبل از ۳سالگی می باشند و توانایی صحبت کردن ندارند، بهتر است اقدامات دیگری نیز در نظر گرفته بگیرید. برای مثال اگر امکانات مالی خوبی دارید، خرید دوربین های مدار بسته اقدام موثری است که می تواند در نظارت کارهای پرستار کودک در منزل تاثیر داشته باشد.

درصورتی که امکان خرید دوربین مدار بسته وجود ندارد، والدین می توانند حداقل صدای پرستار کودک را ضبط کنند. البته نکته مهم اینجاست که خود پرستار در جریان نصب دوربین یا دستگاه ثبت صدا باشد و بداند که والدین کودک، عملکرد او را کنترل می کنند. برای نظارت بر کار پرستار می توان از همسایه ها هم کمک گرفت. مادر می تواند به یکی از خانم های همسایه بسپارد تا اگر صدای گریه ممتد کودک را شنید برای پیگیری به خانه شان مراجعه کند.

همسویی رفتار والدین و پرستارکودک

هماهنگی و همسویی رفتار والدین و پرستارکودک هم موضوع قابل توجه دیگریست که خانواده ها باید به آن توجه داشته باشند. قرار است کودک ۷ یا ۸ ساعت در روز را نزد پرستارش باشد و به همین دلیل لازم است بین رفتار پدر و مادر و پرستار همسویی جهت داری وجود داشته باشد.

مثلا اگر در خانه قانونی وجود دارد که کودک نباید قبل از غذا شیرینی بخورد، توصیه می شود که پرستار را هم در جریان این موضوع قراردهید و در مورد نحوه تشویق یا تنبیه کودک او را مطلع کنید.

البته منظور از تنبیه کتک زدن یا فریاد کشیدن بر سر کودک نیست، بلکه پدر و مادر یا پرستار می توانند از کودک بخواهند که به دلیل رفتار نامناسبی که داشته چند دقیقه ای کنار اتاق بنشیند. این موارد تنبیهات بی ضرری هستند که در مورد آنها والدین و پرستارکودک می توانند به توافق برسند. هرقدر شباهت رفتاری بین والدین و پرستار بیشتر باشد احتمال بروز مشکلات در آینده کمتر خواهد شد.

تعویض پرستار کودک

برای برقراری ارتباط مناسب بین کودک و پرستار، والدین باید به این دو نفر کمک کنند. اگر انتخاب پدر و مادر در مورد پرستار خوب و مناسب باشد، پیشنهاد می شود از تعویض پرستار کودک تا جایی که ممکن است شان خودداری کنند؛ مگر اینکه دلایل موجهی مانند دوری مسافت، جابه جایی و مواردی از این دست بووجود بیاید. در غیر این صورت به دلیل دلبستگی کودک به پرستار ممکن است مشکلاتی برایش بوجود آید.

نکته : درست است که پرستار به نوعی مادر دوم کودک محسوب خواهد شد اما به هر حال نمی تواند جای مادر را بگیرد. بهتر است وقتی مادر از سرکار به خانه برمی گردد برای بودن در کنار فرزندش وقت کافی بگذارد.

مدت زمان لازم برای آشنایی کودک و پرستار

نکته مهم دیگر این است که بعد از توافقات اولیه، کودک و پرستار ناگهان باهم تنها نمانند. باید فرصتی برای آشنایی هردوی آنها ایجاد کنید. بهتر است این فرایند از چند روز قبل شروع شود و زمانی که مادر هم حضور دارد، پرستار و کودک برای مدت کوتاهی در اتاق تنها بمانند تا کودک به تدریج به حضور پرستاردر منزل عادت کند و بتواند به پرستار اطمینان کند و پرستار هم بتواند ریزه کاری های کار با کودک را یاد بگیرد در این صورت راحت تر کنار او می ماند.

کودکی که هنوز از شیرگرفته نشده، در تغذیه مشکل دارد و درست نمی تواندحرف بزند، صلاح نیست که به مهدکودک برود ، اما اگر کودک مراحل رشد را خوب طی کرده باشد آمادگی دارد که از ۳ سالگی به مهد کودک برود و مراحل اجتماعی شدن را طی کند.

در غیر این صورت استخدام پرستار کودک در منزل توصیه می شود چون مربیان نمی توانند همزمان به همه بچه ها رسیدگی کنند و خدمات و نیازهای اولیه را دراختیار همه کودکان قرار دهند. اغلب آنها به سرعت و با بی ملاحظگی کارهایشان را انجام می دهند.

 

نوید گستران فردوس

مرکز نوید گستران فردوس با چشم انداز جذب رضایت حداکثری(کیفیت بالا وقیمت مناسب)وبا هدف ارائه خدمات درمانی ومراقبتی سالمندان ، کودک و سالمند درمنزل وبیمارستان به همراه ارائه تمام خدمات مراقبتی و نگهداری و…درمنزل افتخاراین را دارد که در خدمت هموطنان گرامی باشد.

تماس

فلکه دوم صادقیه،چارراه سازمان آب،مجتمع اداری نور قائم،طبقه پنجم،احد 29 و 30

ایمیل: info@parastariyeferdos.com

تلفن : 65_44001061

پیروزی : 33500189

ستارخان : 66557864

نوری : 09122857141

تلفکس : 44058479

نقشه