اخبار

پرستار جهت نگهداری سالمند

مراقبت از سالمند

ضرورت مراقبت از سالمند و حمایت از سالمند به معنای تحقق یافتن نیازهای خاص و منحصر به فرد برای همه شهروندان سالخورده درهمه مقاطع زمانی می باشد

مراقبت از سالمند را می‌‌توان به دو گونه مراقبت از سالمند در منزل و محل زندگی و یا مراکز نگهداری از سالمندان خلاصه نمود، به نحوی که این مراقبت تنها از جنس مراقبت های بهداشتی ، درمانی نیست زیرا تعداد زیادی از آنها نیازی به چنین مراقبت هایی نداشته و صرفا نیاز آنها اجتماعی و یا روانشناسی می باشد.

تفاوت های  فرهنگی  و اجتماعی در شهروندان سالمند باعث گردیده که مراکز خدمات پرستاری مانند قبل کارایی لازم را به عنوان مراکز ذیصلاح جهت نگهداری و مراقبت از سالمند را نداشته باشند هم چنین از طرفی فرهنگ اکثر کشورهای آسیایی با گذشت زمان  به سمت و سوی استفاده و بکارگیری از پرستاران قابل اعتماد و موجه در منازل خود جهت مراقبت از سالمند سوق یافته است. در سال های اخیر با  توجه  به نیازهای  به  وجود آمده  طیف گسترده ای از خدمات مراقبت از سالمند پدیدار گشته است بسیاری از کشورهای توسعه‌ یافته با اجرای طرح‌های  مختلف از جمله در زمینه توانمندسازی سالمندان و حمایت‌های بهداشتی و روحی وهمچنین تامین حقوق مکفی بازنشستگی توانسته اند، معضلات و مشکلات مرتبط با پدیده غیرقابل اجتناب سالخوردگی را به میزان زیادی از بین برند.آنها شبکه گسترده‌ای جهت نگهداری از سالمند در دوران سالخوردگی شکل داده‌اند که شامل انجمن‌های خیریه و مرکزهای تخصصی و گروه‌های داوطلب در این زمینه میباشد. 

خدمات ارایه شده در این مراکز از پزشکی تا رفاهی توسط کارشناسان وافراد آموزش دیده انجام می گردد. این مراکز با داشتن سیستم های  نظارتی قوی و مدرن  بر عملکرد کارشناسان و کارکنان خود و همچنین استقرار نظام مدیریت یکپارچه سازی اطلاعات به جهت ارتقای کیفیت خدمات تلاش می نماید. 

افراد  که با کهولت سن پا به دوره جدیدی از زندگی خود می گذارند در اندک زمان می بینند که دیگر مانند گذشته توانایی انجام کارها را ندارند. توانایی های سالمندان بسته به وضعیت جسمی و روحی که دارند متفاوت خواهد بود. برخی از این انان حتی در انجام امور روزمره ی زندگی نیازمند به یک مراقب سالمند هستند تا از آن ها نگهداری نماید.مراقب سالمند چه از جانب همسر و فرزندان او باشد و چه یک پرستار سالمند، باید توجه نماید که سالمند علاوه بر نیازهای جسمی که دارد باید نیازهای روحی او نیز در نظر گرفته شود. شهروندان سالمند عمر زیادی را با استعدادها و توانایی های خویش که اکنون بسیاری در دسترس نیست در خانواده و محیط اطراف خود  به عنوان یک فرد با نفوذ و قدرتمند محسوب می شدند. حال که دنیا روی دیگری از زندگی را به آن ها نمایان کرده فرزندان و مراقبان واطرافیان او باید همیشه قدر دان زحمات  وتلاشهای او بوده و در کمال عزت واحترام ، استقلال سالمند را حفظ نموده و با او مانند یک کودک  رفتار ننمایند. مراقب سالمند باید درنظر داشته باشد که با افزایش امید به زندگی و حفظ روحیه درسالمندی خواهد توانست از افسردگی سالمند جلوگیری نموده و در نتیجه انگیزه ی  و روحیه ی سالمند را برای مبارزه با بیماری ها افزایش داد. ازمهمترین مهارت هایی که یک مراقب سالمند باید داشته باشد:

شناخت  انواع بیماری های رایج  در دوران سالمندی فاکتور اساسی در پرستاری از سالمند است:

بیشتر سالمندان با بیماری های مختلفی دست به گریبان هستند که اگر به موقع تشخیص داده شود زمینه های پیشرفت بیماری در سالمند از بین خواهد رفت و بدنبال آن وضعیت جسمی سالمند و روحی روز به روز رو به بهبودی می رود. نگهداری از سالمند با شناخت این بیماری ها و نیزطرق مختلف پیشگیری از بیماری ها در دوران سالمندی می تواند کمک شایانی به سالمند کند. رایج ترین این بیماری ها شامل  زخم بستر در سالمندان زمین گیر، آرتروز، سکته مغزی وقلبی، پوکی استخوان، عفونت اداری، ای ال اس، آلزایمر و التهاب عروق، فشار خون و چربی خون هستند.

شناخت ایمن سازی منزل جهت مراقبت از سالمند

سالمندان همیشه در خطر سقوط هستند. که به دلیل ضعف بینایی در اثر بیماری های مختلف توانایی دید خود را از دست داده و به همین دلیل در مراقبت از سالمند باید تدابیرلازم را جهت جلوگیری ازسر خوردن و زمین خوردن سالمند اتخاذ کند. نصب نرده، فرش کردن سطوح لیز سرامیک ها و فضاهای تردد، نصب میله ها درحمام، نصب چراغ خواب و روشنایی مناسب در اتاق ها و محل تردد سالمند در شب از جمله این موارد پیشگیری می باشد.

 

 

نوید گستران فردوس

مرکز نوید گستران فردوس با چشم انداز جذب رضایت حداکثری(کیفیت بالا وقیمت مناسب)وبا هدف ارائه خدمات درمانی ومراقبتی سالمندان ، کودک و سالمند درمنزل وبیمارستان به همراه ارائه تمام خدمات مراقبتی و نگهداری و…درمنزل افتخاراین را دارد که در خدمت هموطنان گرامی باشد.

تماس

فلکه دوم صادقیه،چارراه سازمان آب،مجتمع اداری نور قائم،طبقه پنجم،احد 29 و 30

ایمیل: info@parastariyeferdos.com

تلفن : 65_44001061

پیروزی : 33500189

ستارخان : 66557864

نوری : 09122857141

تلفکس : 44058479

نقشه